Mocnosti zbrojí na kybernetickou válku. Po USA zřizuje zvláštní jednotky i Rusko
18.10.2012 16:11
Jakou má ČR kybernetickou obranu? Bude MO verbovat hackery?
V poslední době zesiluje debata na téma kybernetická válka. Minulý týden varoval před kybernetickou hrozbou ministr obrany USA Leon Panetta a řekl, že USA by mohli potřebovat agresivní zpětný úder na kybernetové útočníky. Kybernetický teroristický útok by mohl mít stejné následky jako událost 11. Září. Viz: www.foxbusiness.com/government/2012/10/12/defense-secretary-panetta-sees-pre-11-moment-on-cyber-security/
U nás dnes na toto téma pohovořil Radiožurnál:
„Mocnosti zbrojí na kybernetickou válku. Po USA zřizuje zvláštní jednotky i Rusko
Po letech obrany svých počítačových sítí se světové mocnosti začaly vážně zajímat také o kybernetický útok. Washington i Moskva začaly verbovat hackery. „Kybervojáci“ mají umět zaútočit na počítačové sítě.
Informace o kybernetickém zbrojení nejsou žádné tajemství a pocházejí z oficiálních vládních zdrojů.
Ruské ministerstvo obrany tento týden vypsalo tendr v oblasti informační bezpečnosti a konkrétně se zajímá o „metody a prostředky k překonání protivirových systémů, prostředků síťové ochrany a obrany operačních systémů“. Tedy laicky řečeno chtějí se naučit útočit na počítačové sítě.
Reportér ČRo Ondřej Bouda mluví o kybernetickém zbrojení v Rusku a USA.
Kreml tak vlastně reaguje na Bílý dům. Americký ministr obrany Leon Panetta minulý týden prohlásil, že Spojené státy musí mít možnost provést preventivní kybernetické útoky. A oznámil právě vytvoření oficiální vojenské jednotky za tím účelem.
Co se týká kyberkonfliktů, mocnosti přehodnocují priority. Dosud se státy soustředily alespoň oficiálně na kybernetickou obranu, i proto, že hackeři jsou spíše považováni za zločince.
Nicméně v poslední době se událo několik útoků na Írán, za kterými pravděpodobně stál nějaký stát, i když se oficiálně neví který. To znamená, že někdo vyvíjí útočné programy a ostatní státy nechtějí zůstat pozadu.
Jak řekl Leon Panetta, tak hrozí kybernetický Pearl Harbour. A nikdo nechce být zaskočen.
Obětmi kyberválky by byli hlavně civilisté
Počítačová válka do velké míry zuří už dnes. Menší útoky na síti jsou velmi běžné. V uplynulých týdnech řada velkých amerických firem byla cílem útoků. A běžní lidé o tom často ani nemusejí vědět.
I když kyberválka nevypadá jako běžný válečný konflikt, v důsledcích by mohla být ještě horší. A to především kvůli obětem na civilním obyvatelstvu.
Útočníci by mohli přeprogramovat výhybky na kolejích nebo ovládnout letový dispečink a způsobit tak havárii. A mnohem horší následky by mohl mít třeba útok na elektrárny nebo na rozvodovou síť.“
Zdroj: rozhlas.cz
———
Zpět